RODZINNE

Skoro zwróciłeś uwagę na ten wpis blogowy, to jesteś jeszcze przed pierwszym spotkaniem z adwokatem w sprawie rozwodowej. Nie ma powodu do strachu. Adwokat jest po to, żeby Ci pomóc i przeprowadzić Cię przez proces rozwodowy możliwie najszybciej, najsprawniej z ograniczeniem stresu.  Warto jednak na pierwsze spotkanie się przygotować. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas i czas Twojego prawnika.

więcej...

Wystąpiłeś o rozwód? A może jesteś stroną pozwaną? Nie musisz już więcej pytać na forum: "O co pyta sąd w sprawie o rozwód?"

W artykule na blogu poznasz 30 najczęstszych pytań sądu rozwodowego.  Przeczytasz jakie pytania Sąd zadaje, jeśli małżonkowie mają dzieci.  Dowiesz się, o co zapytają w sprawie o rozwód z winy. Napisałam również, jak ważna jest pomoc adwokata na sali rozwodowej - adwokat też zadaje pytania. Ważne! Znajomość pytań rozwodowych to nie wszystko. Najważniejsze są bowiem odpowiedzi, jakie usłyszy sąd.

więcej...

Podejmując ważne decyzje w życiu rodziny, jak rozstanie, rozwód i późniejsza alimentacja, prawie nikt nie zastanawia się nad konsekwencjami podatkowymi takiej decyzji. Nierzadko również pełnomocnicy pomijają ten aspekt na poradzie prawnej, pomimo że może on mieć poważne konsekwencje finansowe. Warto zatem wiedzieć - kiedy od alimentów należy zapłacić podatek?  Czemu nie zawsze warto spieszyć się z rozwodem lub rozdzielnością majątkową?

więcej...

Uchylanie się od płatności alimentów coraz rzadziej jest powodem do dumy i chwalenia się wśród znajomych. Mimo to nadal tysiące rodziców uchyla się od płatności alimentów.  Czasami niealimentacja wynika z niezaradności, trudności życiowych lub zbyt wysokiej kwoty alimentów w stosunku do możliwości zarobkowych dłużnika.  Jest również duża grupa dłużników, którzy alimentów nie chcą płacić „dla zasady” lub „na złość”.

więcej...

W Polsce zgodnie z dostępnymi danymi statystycznymi większość par decyduje się na zawarcie małżeństwa. Czasami pojawiają się pytania - jak zabezpieczyć siebie, partnera, dzieci. Słowem - jak prawnie zabezpieczyć konkubinat?

więcej...

Choroba alkoholowa i uzależnienie od narkotyków dotyka nie tylko dorosłych. Alkohol, narkotyki, dopalacze są dosłownie na wyciągnięcie ręki. To sprawia, że także dzieci rujnują swoje zdrowie używkami. Co mogą zrobić rodzice? 

więcej...

Ustalenie ojcostwa po śmierci domniemanego ojca jest jak najbardziej dopuszczalne i faktycznie możliwe. Jest to jednak postepowanie stosunkowo długie. Dlatego sugeruję przyszłym ojcom zawsze rozważenie uznania dziecka jeszcze przed jego urodzeniem tak, by w przypadku np. nagłego wypadku nie zostawić matki i dziecka bez środków do życia. 

więcej...

Taryfikator alimentów. Jaka jest wysokość alimentów na jedno dziecko? Co wlicza się do alimentów? To częste pytania, jakie Klienci zadają adwokatowi. 

więcej...