CYWILNE

Zdarzało mi się skutecznie uwzględnić koszty utrzymania psa w zabezpieczeniu potrzeb rodziny lub w alimentach na dzieci. Ale jest lepsza droga. Pies może być przecież przedmiotem współwłasności. Rodzi to określone obciążenia finansowe po stronie jego współwłaścicieli, które można rozliczyć. Choć nie są to alimenty, to efekt rozliczeń może być podobny. 

więcej...

Co roku w sezonie wakacyjnym (lub tuż po wakacjach) odwiedzają mnie Klienci rozczarowani wyjazdem wakacyjnym pytając, co teraz. W artykule dowiecie się czego może się domagać turysta od organizatora wyjazdu oraz jak się przygotować do postępowania reklamacyjnego. Znajdziecie również wzór reklamacji. 

więcej...

Uszkodzenia ciała podczas uprawiania sportu są stosunkowo częste. Odpowiedzialność za obrażenia podczas uprawiania sportu nie jest jednak analogiczna, jak w warunkach pozasportowych. Gdyby tak było, firmy odszkodowawcze obstawiałby nie tylko wypadku drogowe, ale także mecze – zarówno te zawodowe jak i towarzyskie.

więcej...

TAK! I to wcale nie są rzadkie przypadki, że o wyroku sądowym strona dowiaduje się dopiero podczas egzekucji komorniczej. Nie dotyczy to oczywiście tylko ustalenia ojcostwa, ale taki tytuł artykułu brzmi  bardziej chwytliwie.  

więcej...

Poszkodowany w wypadku samochodowym często wymaga pomocy przy myciu, przygotowywaniu posiłków, jedzeniu, ubieraniu etc. Jeśli odpłatnie skorzysta z mocy pielęgniarki lub opiekunki, to za taki wydatek sprawca lub ubezpieczyciel (z OC sprawcy) musi oczywiście zwrócić pieniądze.  

więcej...

O potrąceniu mówimy wtedy, gdy dwie osoby są wobec siebie i dłużnikami (dłużnik to ten, co musi zapłacić) i wierzycielami (wierzyciel to ten, któremu trzeba zapłacić).

więcej...

Kupując produkty w sklepie stacjonarnym przed zapłaceniem możemy obejrzeć towar, sprawdzić, czy nie jest uszkodzony, czy nam odpowiada, pasuje do koncepcji lub wystroju. Gdy kupujemy przez internet, mimo niewątpliwej wygody związanej z możliwością dokonania transakcji na własnym fotelu, narażeni jesteśmy na ryzyko zakupu rzeczy, która nam się nie podoba albo jest uszkodzona. 

więcej...

Podczas procedowania tarczy antykryzysowej głośno było o zawieszeniu wszystkich terminów. Jak wyszło w praktyce? Niestety już nie tak kolorowo, o czym niżej. 

więcej...

Zostaliśmy pogryzieni przez psa. Czego możemy się domagać od jego właściciela?

Jak wygląda odpowiedzialność, gdy zwierzę kogoś pogryzło podczas ucieczki "z domu" ?

więcej...

Wezwanie do zapłaty jest najtańszą, najprostszą (i często skuteczną) metodą odzyskania długu.  Koszt zamyka się bowiem w przygotowaniu wezwania i nadania go na poczcie lub zlecenie tych czynności prawnikowi np. kancelarii adwokackiej. 

więcej...