Blog

Podpisując umowę z kontrahentem bardzo rzadko przedsiębiorca zakłada, że "coś pójdzie nie tak". Dopóki między kontrahentami jest zgoda i współdziałanie, dopóty błędy i nieścisłości nie dyskwalifikują całej umowy. Należy jednak zawsze zakładać czarny scenariusz, by nie utracić płynności finansowej, jeśli by się on ziścił. 

więcej...

TAK! I to wcale nie są rzadkie przypadki, że o wyroku sądowym strona dowiaduje się dopiero podczas egzekucji komorniczej. Nie dotyczy to oczywiście tylko ustalenia ojcostwa, ale taki tytuł artykułu brzmi  bardziej chwytliwie.  

więcej...

Poszkodowany w wypadku samochodowym często wymaga pomocy przy myciu, przygotowywaniu posiłków, jedzeniu, ubieraniu etc. Jeśli odpłatnie skorzysta z mocy pielęgniarki lub opiekunki, to za taki wydatek sprawca lub ubezpieczyciel (z OC sprawcy) musi oczywiście zwrócić pieniądze.  

więcej...

O potrąceniu mówimy wtedy, gdy dwie osoby są wobec siebie i dłużnikami (dłużnik to ten, co musi zapłacić) i wierzycielami (wierzyciel to ten, któremu trzeba zapłacić).

więcej...

Kupując produkty w sklepie stacjonarnym przed zapłaceniem możemy obejrzeć towar, sprawdzić, czy nie jest uszkodzony, czy nam odpowiada, pasuje do koncepcji lub wystroju. Gdy kupujemy przez internet, mimo niewątpliwej wygody związanej z możliwością dokonania transakcji na własnym fotelu, narażeni jesteśmy na ryzyko zakupu rzeczy, która nam się nie podoba albo jest uszkodzona. 

więcej...

Podczas procedowania tarczy antykryzysowej głośno było o zawieszeniu wszystkich terminów. Jak wyszło w praktyce? Niestety już nie tak kolorowo, o czym niżej. 

więcej...

Zostaliśmy pogryzieni przez psa. Czego możemy się domagać od jego właściciela?

Jak wygląda odpowiedzialność, gdy zwierzę kogoś pogryzło podczas ucieczki "z domu" ?

więcej...

Wezwanie do zapłaty jest najtańszą, najprostszą (i często skuteczną) metodą odzyskania długu.  Koszt zamyka się bowiem w przygotowaniu wezwania i nadania go na poczcie lub zlecenie tych czynności prawnikowi np. kancelarii adwokackiej. 

więcej...

W treści dowiesz się – co to jest zażalenie, kiedy przysługuje, jak je złożyć, jaki sąd rozpoznaje zażalenie i na jakie decyzję procesowe zażalenie nie przysługuje.

więcej...

Ktoś miał nam zapłacić, ale zmarł. Co teraz? Czy dług "znika", czy jest szansa jeszcze coś odzyskać? 

Czy spadkobiercy muszą się obawiać?

więcej...