KARNE

Czy wiesz jak ważną rolę spełnia oskarżyciel posiłkowy? Gdy zostajesz takim oskarżycielem nabywasz specjalne uprawnienia, dużo szersze, niż gdybyś był tylko pokrzywdzonym. Sam fakt bycia pokrzywdzonym nie wystarczy, żeby działać i oskarżać w sądzie!

więcej...

Dzieciobójstwo to potoczna nazwa szczególnego przestępstwa, które spotyka się ogromnym ostracyzmem społecznym. Instynkt macierzyński traktujemy bowiem jako jeden z naturalnych instynktów człowieka - instynkt pierwotny, którego celem jest przedłużenie naszego gatunku. Każdy zamach na życie człowieka jest okrutny i wstrząsający. Zabicie bezbronnego dziecka i to przez matkę traktujemy jednak, jako zaprzeczenie człowieczeństwa.

więcej...

Czy brak płatności grzywny może doprowadzić do pozbawienia wolności? Okazuje się, że tak.  Czasami w intrenecie kara zastępcza nazywana jest „karą za długi”. Kara zastępcza ma przymusić skazanego do uiszczenia grzywny.

więcej...

Miałeś wypadek drogowy. Sąd wymierzył Ci karę, odstąpił od wymierzenia kary lub może warunkowo umorzył postępowanie i zasądził odszkodowanie, zadośćuczynienie lub nawiązkę. Czy wiesz, że możesz domagać się od swojego ubezpieczyciela zwrotu tych kwot? 

więcej...

Posiadałeś niewielką ilość narkotyków na własny użytek? Boisz się, że będziesz karany i stracisz pracę? O co jeszcze można walczyć?

więcej...

Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których  odpowiedzialność za zdarzenie na drodze ponoszą dwie, lub nawet większa liczba osób biorących w nim udział. Każdy uczestnik odpowiada za skutki, do jakich sam doprowadził. Nawet kilku kierujących może zatem otrzymać zarzuty w postępowaniu karnym.

więcej...

Prezydent w dniu 31 marca 2020 roku podpisał tzw. "tarczę antykryzysową". Jedną z bardzo ważnych zmian dla osób pozbawionych wolności i "czekających na bilet" jest rozszerzenie możliwości odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego. Pojawiła się także możliwość specjalnej przerwy w karze na czas epidemii. 

więcej...

Kupiłeś coś grupie sprzedażowej na Facebooku albo na OLXie. Towaru nie dostałeś. Nie odpuszczaj, bo w ten sposób przyzwalasz oszustom na działanie. 

WAŻNE -  w przypadku oszustwa nie ma limitu kwotowego. Nawet jeśli zostaliśmy oszukani na 10 zł to nadal jest przestępstwo

więcej...

W zasadzie w każdej „medialnej” sprawie, w której pokrzywdzony umiera, a sprawca nie zostaje skazany za zabójstwo, pojawiają się głosy krytyczne dotyczące przyjętej przez sąd kwalifikacji prawnej. Czasami trudno się widzowi/czytelnikowi/słuchaczowi pogodzić z ustaleniem sądu, że nie doszło do zabójstwa, gdy umarło dziecko, starsza osoba czy rażony paralizatorem na komisariacie. 

więcej...

Ucieczka z miejsca wypadku nie jest sposobem na uniknięcie odpowiedzialności.  Osiągnięta ucieczką anonimowość jest krótkotrwała. Za to skutki ucieczki są dla sprawców wypadków opłakane.  Z czystym sumieniem mogę napisać, że ucieczka z miejsca zdarzenia to sposób na wpakowanie się w ogromne kłopoty.

więcej...