Skoro zwróciłeś uwagę na ten wpis blogowy, to jesteś jeszcze przed pierwszym spotkaniem z adwokatem w sprawie rozwodowej. Nie ma powodu do strachu. Adwokat jest po to, żeby Ci pomóc i przeprowadzić Cię przez proces rozwodowy możliwie najszybciej, najsprawniej z ograniczeniem stresu.  Warto jednak na pierwsze spotkanie się przygotować. Dzięki temu zaoszczędzisz swój czas i czas Twojego prawnika.

Czego adwokat oczekuje na pierwszym spotkaniu z klientem w sprawie rozwodowej?

Najważniejsza na spotkaniu jest historia. Adwokat musi poznać prawdziwą historię Twojego małżeństwa Jeśli małżeństwo trwało długo lub było burzliwe, historia rozwodowa również będzie długa. Warto zatem wypunktować sobie najważniejsze elementy, punkty zwrotne, problemy np:

  • poznanie się, 
  • wspólne zamieszkanie, 
  • pierwsze problemy życiowe, finansowe,
  • urodzenie dzieci i wpływ na małżeństwo,
  • praca zawodowa i jej wpływ na małżeństwo, 
  • osoby trzecie i ich wpływ na małżeństwo. 

Ważna jest chronologia zdarzeń.

Czyli warto zastanowić się np. kiedy zamieszkałeś u teściów, kiedy małżonek stracił zainteresowanie seksem, kiedy utrata pracy spowodowała konflikty na tle finansowym. Jeśli jeszcze wypunktujesz sobie Twoje małżeństwo na kartce, to będziesz w stanie na spotkaniu z prawnikiem opowiedzieć spójną historię. 

O co pyta adwokat na spotkaniu w sprawie rozwodu?

Pytania, które sąd zadaje w sprawie rozwodowej, zawsze zadaję podczas pierwszego spotkania w Kancelarii. Dzięki temu nie tylko poznaje tło sprawy, ale także przygotowuję Klienta na rozprawę i na pytania, które zada mu sąd i ja.

Pytania, jakie zadaję na spotkaniu (a sąd na sali sądowej) wypunktowałam w tym artykule: Pytania w sądzie w sprawie o rozwód. 30 ważnych pytań.

Po co odpowiedzi na te wszystkie pytania? 

Adwokat powinien Klienta przygotować do odpowiedzi w sądzie. Nie chodzi oczywiście o to, żeby kłamać na sprawie rozwodowej. W mojej praktyce na sali sądowej często widzę i słyszę, że strony akcentują okoliczności poboczne. Na najważniejsze pytania zostaje już niewiele czasu. Możesz mieć rację i przedstawić argumenty tak, że sam sobie zaszkodzisz i dasz amunicję przeciwnikowi. Każdy błąd na sali rozwodowej, każda nieścisłość w odpowiedziach będzie skrupulatnie wykorzystana.

Dokumenty, jakie warto przygotować na pierwsze spotkanie z adwokatem rozwodowym.

Na pierwsze spotkanie z adwokatem nie musisz przygotowywać dokumentów. W zależności od informacji, jakie przekażesz w Kancelarii, dostaniesz listę dokumentów. Oczywiście możesz zabrać wszystko to, co uważasz za istotne. Ale sprawy są tak różne, że trudno byłoby zrobić uniwersalną listę.

Na pewno potrzebujesz skróconego odpisu aktu małżeństwa. Jeśli małżeństwo zostało zawarte za granicą, warto akt małżeństwa umiejscowić w polskim urzędzie stanu cywilnego. Jeśli masz małoletnie dzieci, niezbędne będą ich akty urodzenia.  

Czy na spotkanie z adwokatem przygotować listę świadków?

Lista świadków na pierwszym spotkaniu nie jest niezbędna. Warto się zastanowić, co Twoi bliscy, znajomi wiedzą o Twoim małżeństwie. Listę świadków stworzysz wspólnie ze swoim prawnikiem. 

Rozwód z winą, czy bez?

Często czytam na blogach, że idąc na spotkanie z adwokatem klient powinien wiedzieć, czy chcesz rozwód z winą, czy bez orzekania o winie. Ja uważam, że taka decyzja powinna zostać podjęta po uzyskaniu porady. 

Pytania do adwokata na spotkaniu.

To, co polecam wszystkim korzystającym z porady prawnika przez rozwodem, to wynotowanie sobie wszystkich pytań. Nie ma pytań głupich, trywialnych, czy takich, których nie wypada zadać adwokatowi. Po to Klient płaci za poradę, żeby rozwiać swoje wszystkie wątpliwości.

Dla adwokata pewne kwestie są oczywiste. Potakując możesz błędnie wskazać, że dla Ciebie również. Wiemy jednak, że klienci nie są prawnikami. Rozwód to stres, rozczarowanie i cierpienie. Klient powinien pytać dużo. Najgorsze jest bowiem zaskoczenie na sali sądowej i to zarówno dla rozwodzącego się małżonka, jak i jego prawnika. Wizyta u prawnika to nie jest egzamin, tylko rozwiązanie Twoich problemów. 

Porada, czy prowadzenie sprawy rozwodowej z pomocą prawnika.

Pierwsze spotkanie z adwokatem, to w istocie porada prawna. Na tym spotkaniu decydujesz:

  1. Czy porada prawna rozwiązuje Twój problem?
  2. Czy adwokat ma Ci napisać tylko pismo, a w sądzie poradzisz sobie sam?
  3. Czy chcesz zlecić prowadzenie całej sprawy adwokatowi?

Przygotowując się do rozwodu przeczytaj również artykuły:

Po co adwokat w sprawie o rozwód?

Pytania w sądzie w sprawie o rozwód. 30 ważnych pytań.

 

adw. Marta Rozwadowska - Kucka