Kupiłeś coś grupie sprzedażowej na Facebooku albo na OLXie. Towaru nie dostałeś. Nie odpuszczaj, bo w ten sposób przyzwalasz oszustom na działanie. 

WAŻNE -  w przypadku oszustwa nie ma limitu kwotowego. Nawet jeśli zostaliśmy oszukani na 10 zł to nadal jest przestępstwo

Oszustw na Facebooku i na OLXie jest bardzo dużo. Duża część oszukanych, szczególnie gdy ich strata jest niewielka, machają ręką wychodząc z założenia, że to "walka z wiatrakami". Tak nie jest. Policja ma obecnie coraz większe możliwości ustalenia danych sprawcy, szczególnie gdy oszukany poweźmie podstawowe środki ostrożności. Oczywiście możemy zostać leceważąco potraktowani na komendzie chcąc ustnie zgłosić, że zostaliśmy oszukani. Dlatego zalecam wszystko robić pisemnie i nie wdawać się w zbędne dyskusje z organami ścigania.  

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Co zabezpieczyć, mimo że nie podejrzewamy oszustwa?

Print screeny

Kupując przez Internet za pośrednictwem Facebooka lub OLXa zawsze zrób print screeny (zrzuty ekranu) oferty.  Jak oferta będzie już usunięta, screenów już nie zrobisz.

Numer telefonu

Potwierdź transakcję przez telefon. Poproś o numer telefonu, wyślij sms-a, poczekaj na odpowiedź. Ustawa o działaniach antyterrorystycznych z dnia 10 czerwca 2016 r. wprowadziła obowiązek rejestracji telefonu, co oznacza, że policji dużo łatwiej namierzyć oszusta. 

Odbiór osobisty

Nawet jeśli chcesz zakupić przedmiot z wysyłką, najpierw ZAPYTAJ gdzie i kiedy można go odebrać. Gdy sprzedający uniemożliwia odbiór osobisty lub piętrzy problemy to znak, że coś może być nie tak. 

Płatność

Wybierz płatność przelewem lub za pobraniem. Robiąc przelew zwróć uwagę do jakiego banku wysyłasz pieniądze (widać to podczas wykonywania przelewu). Nie korzystaj z BLIK-a. Najtrudniej wówczas ustalić, kto odebrał pieniądze. 

Fotografie i opis przedmiotu.

Oszuści często wykorzystują cudze zdjęcia. Poproś o dodatkowe ujęcie np. tyłu torebki, obcasa, podeszwy.

Zwróć uwagę na inne przedmioty sprzedawane przez tę samą osobę. Jeśli każde zdjęcie wykonywane jest w innym otoczeniu, sposób ujęcia produktów się różni, może to wskazywać, że sprzedający nie jest autorem fotografii.

A gdy już zostałeś oszukany to... 

Reklamacja w banku

Jak najszybciej złóż reklamację w banku. Najlepiej zadzwoń na infolinię swojego banku. Jeśli szybko się zorientowałeś, to jest szansa, że transakcja nie została jeszcze zaksięgowana. Może jesteś kolejnym zgłaszającym i rachunek bankowy został już zablokowany. A jeśli się spóźniłeś może ochronisz kolejne oszukane osoby. 

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. 

W prokuraturze złóż pisemnie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Odradzam robienie tego na policji, jeśli zależy nam na jak naszybszym zwróceniu się do banku i operatora telekomunikacyjnego o ustalenie danych sprzedającego. To robi prokurator.  Takie wnioski należy jednak zawrzeć najlepiej już na pierwszej stronie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. 

Jak ustalić, do jakiego banku mają się zwrócić organy ścigania?  Widać to przy wykonywaniu przelewu. Można również sprawdzić to tutaj - LINK

Jak ustalić, do jakiego operatora mają się zwrócić organy ścigania? Wpisz numer telefonu do wyszukiwarki tutaj - LINK

WZÓR ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTWA - DO SAMODZIELNEGO WYPEŁNIENIA - w czasie wypełniania przykładowy tekst znika.

WZÓR ZAWIADOMIENIA O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTWA - PRZYKŁADOWO WYPEŁNIONY

 

Zgłoś informację na portalu.

Napisz do administratora grupy sprzedażowej, do serwisu sprzedażowego. Chroń innych. 

Czego absolutnie nie rób?

Nie pisz postów, w których informujesz, że dany sprzedający jest oszustem! Narażasz się na odpowiedzialność karną, nawet jeśli faktycznie zostałeś oszukany. 

adw. Marta Rozwadowska - Kucka

 

Ilustracja wprowadzenia Artem Beliaikin on Unsplash