Posiadałeś niewielką ilość narkotyków na własny użytek? Boisz się, że będziesz karany i stracisz pracę? O co jeszcze można walczyć?
W polskim prawie samo zażywanie narkotyków nie jest karalne. Karalne jest natomiast ich posiadanie i to bez względu na cel tego posiadania. Nawet jeśli posiadanie jest związane z zażywaniem narkotyków, a nawet zamiarem niezwłocznej konsumpcji to jest to przestępstwo.
Karalne jest posiadanie przynajmniej jednej dawki środka odurzającego. Jedna dawka, to taka ilość narkotyku, która pozwala na co najmniej jednorazowe użycie i wywołanie efektu w postaci odurzenia przynajmniej jednej osoby (przeciętnego człowieka). Jeśli zatem w toku postępowania biegli ocenią, że w posiadaniu podejrzanego było jedynie pół porcji narkotyku, to takie posiadanie nie jest zabronione pod groźbą kary.
Umorzenie postępowania z uwagi na znikomą szkodliwość społeczną posiadania narkotyków.
Posiadanie niewielkiej ilości środka odurzającego na własny użytek w okolicznościach konkretnej sprawy może być uznane za czyn o znikomej szkodliwości społecznej, co oznacza, ze czyn taki nie jest w ogóle przestępstwem. Organy ścigania do takiego wniosku mogą dojść wyłącznie w wyjątkowych wypadkach np. nielegalne posiadanie niewielkiej ilości narkotyków przez osobę terminalnie chorą w celach przeciwbólowych, przy braku świadomości możliwości skorzystania z legalnej terapii albo hodowanie na parapecie krzaku marihuany, ale nie w celach "spożywczych".
Umorzenie postępowania na podstawie art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Zgodnie z art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii warunkami umorzenia postępowania w sprawie posiadania narkotyków:
- popełnienie czynu zabronionego w art. 62 ust. 1 lub 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (czyli posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych w typie podstawowym oraz przewidziany w ust. 3 wypadek mniejszej wagi) - ustawodawca wyłączył stosowanie tej instytucji w przypadku posiadania znacznej ilości środka odurzającego,
- narkotyki posiadane były w ilości nieznacznej,
- narkotyki posiadane były wyłącznie na własny użytek,
- orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu oraz stopień społecznej szkodliwości.
- dotychczasową niekaralnością,
- dotychczasowym sposobem życia,
- okolicznościami posiadania,
- młodym wiekiem i brakiem doświadczenia,
- okolicznościami wejścia w posiadanie (np. prezent na 18-stkę)
- inne...
Umorzyć postępowanie w sprawie o posiadanie narkotyków może zarówno prokurator w toku postępowania przygotowawczego, jak i sąd, gdy w sprawie złożony zostanie już akt oskarżenia. Warto zatem o to walczyć już na etapie postępowania przygotowawczego, choć z mojego doświadczenia, prokuratorzy korzystają z tej instytucji dużo rzadziej niż sądy.
Umorzenie postępowania na podstawie art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w praktyce w różnych częściach Polski przyjęło się różnie. W jednych prokuraturach/sądach jest to instytucja, z której podejrzany może realnie skorzystać. W innych zaś złożenie takiego wniosku wywołuje uśmiech na twarzy i komentarz, że w naszym okręgu uzyskać umorzenia postępowania na podstawie tego przepisu uzyskać nie sposób.
Nawet jeśli art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii nie jest praktykowany w Twoich okolicach, jest jeszcze trzecia możliwość zakończenia postępowania będąc niekaranym tj. bez wyroku skazującego.
Warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków.
W odróżnieniu od umorzenia postępowania na podstawie art. 62a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii warunkowo umorzyć postępowanie może tylko sąd. Prokurator może jedynie skierować do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania.
Warunki skutecznego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków:
- niekaralność za przestępstwo umyślne (co znaczy, że osoba karana wcześniej np. za wypadek samochodowy może próbować),
- zagrożenie karne nieprzekraczające 5 lat pozbawienia wolności (czyli ten, kto posiadał znaczną ilości narkotyków z tej instytucji nie skorzysta),
- wina i społeczna szkodliwości nie mogą być znaczne,
- nie może być żadnych wątpliwości co popełnienia przestępstwa (brak przyznania się bardzo często wyklucza możliwość warunkowego umorzenia postępowania),
- tzw. pozytywna prognoza, czyli przekonanie sądu, że ocena właściwości i warunków osobistych sprawcy oraz jego dotychczasowego sposobu wskazuje, że mimo umorzenia postępowania będzie on przestrzegał porządku prawnego, a przede wszystkim nie popełni przestępstwa.
Jak przekonać sąd? Jak wyżej - znaleźć wszystko, co pozytywne. Dołączyć opinię ze szkoły, miejsca pracy, miejsc, gdzie działa się charytatywnie. Bardzo dobrym argumentem jest poddanie się terapii uzależnienia od narkotyków.
WZÓR WNIOSKU O SKIEROWANIE PRZEZ PROKURATORA WNIOSKU O WARUNKOWE UMORZENIE POSTĘPOWANIA do samodzielnego wypełnienia
WZÓR WNIOSKU O SKIEROWANIE PRZEZ PROKURATORA WNIOSKU O WARUNKOWE UMORZENIE POSTĘPOWANIA - przykładowo wypełniony
adw. Marta Rozwadowska - Kucka
Potrzebujesz więcej informacji skontaktuj się z Kancelarią.
Możesz także skorzystać z Pomocy prawnej online.
Jeśli to, co napisałam było dla Ciebie interesujące lub może pomóc Twoim znajomym, udostępnij artykuł na Fb.
Ilustracja wprowadzenia Лечение наркомании z Pixabay