Zakupy w sklepie internetowym można zrobić w każdym miejscu i w każdym czasie. Wystarczy dostęp do sieci Internet. Również dla przestępców jest to kolejne miejsce, gdzie mogą wykorzystać roztargnienie, nieostrożność i pośpiech kupujących. Fałszywy sklep internetowy to nie tylko ryzyko kupna nieistniejącego produktu i strata pieniędzy.  Za pośrednictwem fałszywej witryny przestępcy mogą wyczyścić nasze konto bankowe. Myślimy, że płacimy za produkt, a faktycznie udostępniamy dane logowania do naszego konta przestępcom.

Co powinno zwrócić naszą uwagę przed zakupem?

 1. Jak wygląda witryna sklepu internetowego - czy znajdziemy na niej regulamin, politykę prywatności, a w nich informację, kto jest właścicielem sklepu i administratorem danych osobowych. Brak takich dokumentów, albo trudności z ich odszukaniem na stronie, powinny zapalić nam czerwoną ostrzegawczą lampkę.
 2. Brak informacji, gdzie jest siedziba sklepu internetowego.
 3. Dużo błędów, literówek sugerujących korzystanie z translatora przy przygotowywaniu tekstów.
 4. Krótki okres prowadzenia działalności gospodarczej.
 5. Brak jakichkolwiek opinii i informacji o sklepie w Internecie albo same pozytywne komentarze, które pojawiły się w krótkim czasie (poddaje to w wątpliwość wiarygodność tych komentarzy).
 6. Brak możliwości płatności przy odbiorze przesyłki (za pobraniem). Obecnie nie ma praktycznego wytłumaczenia dla rezygnacji z tej formy płatności.
 7. Podejrzanie atrakcyjna cena. Nie wierzmy, że ktoś da nam coś za darmo albo za 30% ceny rynkowej.

Jak sprawdzić jak długo przedsiębiorca działa na rynku?

W zależności, w jakiej formie prowadzona jest działalności gospodarcza, możemy sprawdzić to w powszechnie dostępnych rejestrach. Najłatwiej jest odszukać przedsiębiorcę „po NIP-ie”. Zatem brak informacji i numerze NIP na stronie powinien również poddać w wątpliwość legalność prowadzonego biznesu.

Jeśli sklep internetowy prowadzony w formie:

 • jednoosobowej działalności gospodarczej np. Jan Kowalski Hurt Detal,
 • spółki cywilnej np. Jak Kowalski, Janina Kowalska Hurt Detal S.C.

to istnienie tego przedsiębiorcy zweryfikujemy w CEIDG – link

 Jeśli sklep internetowy jest prowadzony w formie:

 • spółki akcyjnej (skrót S.A.)
 • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sp. z o.o)
 • spółki jawnej (skrót Sp.j.)
 • spółki komandytowej (skrót Sp. k.)
 • spółki komandytowo – akcyjnej (skrót S.K.A)

to istnienie tego przedsiębiorcy zweryfikujemy w KRS– link. Przedsiębiorca wpisany do KRS musi na stronie internetowej wskazać numer KRS. Brak wskazania tego numeru na stronie internetowej również powinien wzbudzić naszą czujność.

 

Gdzie zgłaszać nieuczciwe sklepy internetowe?

Jeśli zostaliśmy oszukani w Internecie, albo natknęliście się na podejrzany sklep internetowy, warto to zgłosić:

 

Może uchronicie kogoś przed stratą pieniędzy. Wielokrotnie bowiem na Facebooku, dużych portalach pojawiają się reklamy sklepów, które budzą wątpliwości.

 

Jeśli jakiś sklep budzi wątpliwości, możecie podzielić się jego nazwą w komentarzu.