Nie zawsze musisz w sprawie o rozwód być reprezentowany przez adwokata lub radcę prawnego. Często nie ma takiej potrzeby.

Warto jednak skorzystać z porady prawnej, jeszcze zanim sprawa o rozwód trafi do sądu. Masz wtedy dużo większą szansę na to, że w sprawie rozwodowej osiągniesz takie rozstrzygnięcie, jakiego oczekujesz. Nie będziesz również zaskoczony nagłym zwrotem sprawy na rozprawie. 

Kiedy w sprawie o rozwód iść do adwokata lub radcy prawnego?

Do prawnika, adwokata lub radcy prawnego najlepiej udać się, gdy zaczynasz się zastanawiać nad rozstaniem. Nawet jeśli do złożenia pozwu o rozwód jeszcze długa droga, warto się przygotować, czy to w zakresie kwestii majątkowych, czy dowodowych. Nawet jeśli jesteś przekonany, że rozwód będzie szybki, prosty i ugodowy, to nikt nigdy Ci nie zagwarantuje, że tak rzeczywiście będzie. 

Co powinieneś wiedzieć przed złożeniem pozwu o rozwód?

Skoro trafiłeś na ten artykuł, to najpewniej zastanawiasz się nad rozstaniem i w wyszukiwarkę Google wpisałeś/wpisałaś adwokat do rozwodu albo adwokat od rozwodów. U prawnika z Gdańska, po analizie Twojej osobistej sytuacji, dowiesz się:

 • Czy są spełnione przesłanki rozwodowe?
 • Czy nie ma przeszkód do orzeczenia przez sąd rozwodu?
 • Czy opłaca Ci się już teraz składać pozew o rozwód?
 • Jakie dowody zgromadzić przed sprawą o rozwód? 
 • Jakie decyzje finansowe podjąć przed złożeniem pozwu rozwodowego albo wyrażeniem zgody na pozew wniesiony przez małżonka?

O co pytają Klienci prawnika na spotkaniu dotyczącym rozwodu?

 1. Czy zgodzić się na rozwód?
 2. Co zrobić, gdy małżonek nie chce się zgodzić na rozwód?
 3. Czym się różni rozwód bez orzekania o winie od rozwodu z winą? Jaki to ma wpływ na alimenty, majątek, dzieci?
 4. Jakie dowody przygotować przed wniesieniem sprawy?
 5. Jak po rozwodzie jest dzielony majątek? Co wchodzi w skład majątku wspólnego, co w skład majątku osobistego.  Jakie decyzje finansowe podjąć przed rozwodem?
 6. Jak wygląda kwestia alimentów w rozwodzie? Kiedy w sprawie o rozwód sąd zasądza alimenty na rzecz dzieci, a kiedy na rzecz małżonka? 
 7. Jak przygotować spis kosztów utrzymania - niezbędny, gdy w trakcie sprawy o rozwód zgłaszane jest roszczenie alimentacyjne? Jak wykazać poszczególne pozycje? Czy trzeba zbierać paragony?

To tylko kilka pytań, które związane są z rozwodem, a które padają na spotkaniu z adwokatem

Czy wiedziałaś/łeś na przykład, że po rozwodzie alimenty na byłego małżonka są opodatkowane, a do rozwodu nie, jeśli jest wspólność majątkowa? - więcej poczytaj TUTAJ ->Czy od alimentów trzeba zapłacić podatek?

Czy adwokat rozwodowy pomoże wygrać sprawę?

W postępowaniu cywilnym (a sprawa o rozwód należy do spraw cywilnych) najważniejsze jest pierwsze pismo przygotowywane w sprawie - czyli pozew i odpowiedź na pozew. Profesjonalnie przygotowane dokumenty niewątpliwie ułatwiają proces i w przypadku rozwodu bez orzekania o winie umożliwiają wydanie wyroku na pierwszej rozprawie. 

Po co adwokat w sprawie o rozwód bez orzekania o winie?

To, że składasz pozew o rozwód bez orzekania o winie, nie oznacza, że twój małżonek na Twoją propozycję się zgodzi. Może nie zgodzić się na rozwód w ogóle, albo zażąda rozwodu z Twojej winy. Wówczas musisz zmienić stanowisko procesowe i zażądać rozwodu z winy. Jeśli jesteś sam - możesz być zaskoczony i podjąć pochopną decyzję, której będziesz później żałował. Nie wszystko da się cofnąć na kolejnej rozprawie, zresztą kolejnej rozprawie może już nie być. 

Często zgłaszają się do mnie klienci już po tym, jak zapadł wyrok rozwodowy. Oczywiście nawet wówczas część decyzji procesowych można jeszcze zmienić. Jednak słowa, które już padły w toku procesu, na zawsze zostają w protokołach. 

Ile kosztuje adwokat w sprawie rozwodowej w mieście Gdańsk?

Honorarium adwokata lub radcy prawnego w sprawie rozwodowej uzależniona jest od konkretnej sprawy.  Cena prawnika w sprawie o rozwód uzależnione jest m.in. od następujących pytań:

 1. Czy rozwód będzie orzekany z winy, czy z bez orzekania o winie drugiego małżonka?
 2. Czy małżonkowie mają małoletnie dzieci?
 3. Czy jest spór pomiędzy małżonkami dotyczący władzy rodzicielskiej lub kontaktów z dziećmi?
 4. Czy jest spór pomiędzy małżonkami dotyczący alimentów?
 5. Czy jest spór dotyczący wspólnego zamieszkania?
 6. Czy zgłaszamy roszczenie o eksmisję drugiego małżonka? 
 7. Czy zgłaszamy żądanie alimentów na małżonka?
 8. Czy Sąd będzie zajmował się również podziałem majątku?

Nie ma dwóch takich samych spraw o rozwód, stąd niemożliwie jest wskazanie z góry: ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie i ile kosztuje rozwód z orzekaniem o winie

Zachęcam zatem do złożenia zapytania poprzez formularz czy e-mail. Zapytanie o wycenę nie jest zobowiązujące i nic Cię nie kosztuje poza czasem, który czasem spędzisz na opisaniu swojego problemu. Pierwsza porada prawna może być udzielona także onlinechoć sprawa o rozwód, z uwagi na jej charakter, wymaga osobistego kontaktu z prawnikiem, a przynajmniej rozmowy telefonicznej. 

Przeczytaj również:

Przygotowanie do spotkania z adwokatem w sprawie rozwodowej.

Pytania w sądzie w sprawie o rozwód. 30 ważnych pytań.

adw. Marta Rozwadowska - Kucka

Ilustracja wprowadzenia  Kelly Sikkema on Unsplash