Potrzebujemy pomocy prawnika. Pierwsze co wpisujemy w Google: adwokat cennik, cennik adwokata, ile kosztuje sprawa o rozwód. A tu cenników  brak. 

Czemu na stronie nie ma cennika?

Brak cenników na stronach internetowych prawników (w tym i mojej) wynika z dwóch aspektów.

Pierwszy (i w mojej ocenie najważniejszy) powód to to, że w zasadzie nie ma dwóch takich samych spraw. W jednej sprawie związanej z wypadkiem drogowym konieczne będzie przesłuchanie 20 świadków, ale nie napiszę żadnego pisma. W innej natomiast sprawie (również dotyczącej wypadku drogowego) postępowanie zakończy się na 5-minutowej rozprawie, która jednak poprzedzona będzie wielogodzinną analizą dokumentacji, przygotowaniem świetnego wniosku o warunkowe umorzenie postępowania oraz pertraktacjami z prokuratorem, by na takiemu rozstrzygnięciu się nie sprzeciwił. 

Nawet jeśli prowadzę dwie bardzo podobne sprawy (np. obie o odszkodowanie związane ze złamaną nogą na ośnieżonym chodniku), to w jednej przesłuchamy 2 świadków, a w drugiej kilkukrotnie więcej oraz niezbędne będą opinie biegłych specjalistów. 

Drugim powodem braku cennika na stronach internetowych jest zakaz, który wynika ze Kodeksu Etyki Adwokackiej. O kosztach prowadzenia sprawy adwokat może informować wyłącznie na życzenie klienta lub w ofercie skierowanej do potencjalnego klienta (złożonej na jego życzenie). Oznacza to w zasadzie zakaz publikowania cenników. 

Ile kosztuje porada prawna?

W przypadku porady prawnej dużo łatwiej jest poinformować klienta o jej koszcie nie znając szczegółów sprawy. Z reguły koszt porady to kwota 300 zł. Jeśli jednak porada związana jest z dłuższą rozmową i kilkugodzinną analizą dokumentacji, to ta kwota może wzrosnąć. Czasami sama porada prawna wystarczy, by rozwiązać problem klienta bądź pokierować jego dalszymi krokami. Jeśli jednak tak nie jest, to dopiero po poznaniu problemu jestem w stanie poinformować klienta o kosztach moich dalszych działań. Co ważne, w przypadku zlecenia reprezentacji w sprawie, poniesiony koszt porady jest uwzględniany w łącznym wynagrodzeniu. 

Ile kosztuje prowadzenie sprawy?

W mojej Kancelarii oferuję trzy formy ustalania wynagrodzenia:

  1. wynagrodzenie ryczałtowe - klient otrzymuje informacje o łącznym koszcie za reprezentacje w sprawie,
  2. wynagrodzenie godzinowe - wynagrodzenie ustalane jest poprzez pomnożenie godzin poświęconych na zlecone zadanie i uprzednio ustalonej z klientem stawki godzinowej,
  3. stała obsługa prawna - najczęściej wybierana przez przedsiębiorców, obejmuje stałą kwotę wynagrodzenia za wcześniej ustaloną liczbę godzin pracy kancelarii w każdym miesiącu. 

Dodatkowo umowa z klientem może obejmować dodatkowe wynagrodzenie za sukces (np. za wyrok uniewinniający, uzyskanie satysfakcjonującej kwoty odszkodowania). Dodatkowe wynagrodzenie może być określone procentowo albo kwotowo. 

Bardzo ważne jest, aby klient został rzetelnie poinformowany o kosztach adwokata, nie był zaskoczony dodatkowymi czynnościami i związanymi z nimi wynagrodzeniem lub opłatami sądowymi. 

Konkurencja cenowa. 

Jak w każdym zawodzenie, tak i u adwokatów koszty za prowadzenie sprawy się różnią, czasami nawet bardzo. Ja nie konkuruję ceną, ale swoją wiedzą, doświadczeniem i zaangażowaniem w każdą sprawę.  Jeśli wiem, że sprawa wymaga dziesiątek godzin pracy, to nie wyobrażam sobie, że poświęcę na sprawę mniej czasu, niż jest to konieczne. Klient ma w konsekwencji pewność, że w jego sprawie zrobione zostało wszystko to, co tylko było tylko możliwe. Nie oznacza to jednak, że nie podchodzę do każdego klienta indywidualnie. Jeśli jego sytuacja finansowa nie pozwala na poniesienie kosztów reprezentacji, rozkładam wynagrodzenie na dogodne raty jak również pomagam w przygotowaniu wniosku o pomoc prawną z urzędu. 

 

adwokat Marta Rozwadowska - Kucka

 

Ilustracja wprowadzenia:  Thomas Martinsen on Unsplash